Kép-írás: kalligráfiák, jelek, gesztusok és betűképek
nov. 15., K
|Abu Dhabi
A Magyar Nemzeti Bank által életre hívott gyűjteményből összeállított kortárs művészeti válogatást mutatnak be az Etihad Modern Art Galériában, amely 2022. november 15. és december 4. között látogatható.


Idő és helyszín
2022. nov. 15. 18:00 – 2022. dec. 04. 21:00
Abu Dhabi, Al Bateen Area - Behind Al Bateen Mall - Villa 15 Al Huwelat St - Al Bateen - Abu Dhabi - United Arab Emirates
Az eseményről
Az Abu-Dzabiban, az Etihad Modern Art Galériában 2022. november 15. és december 4. között bemutatott magyar művészeti kiállítás az írás és kép kapcsolatait elemzi a kortárs festészetben. Címe Picto/Graphy: Calligraphies, Signs, Gestures and Letter images (Kép-írás: kalligráfiák, jelek, gesztusok és betűképek). A kiállítás tizenkettő meghatározó magyar művészt mutat be, akik a magyar és a nemzetközi művészeti színtéren is ismert és elismert alkotók. Jelentős részük a magyar neoavantgard (1960-as és 70-es évek) központi szereplői, köztük külföldön (Franciaországban, Németországban vagy Ázsiában) élt/élő magyar művészekkel, akik mintegy folytatói Hantaï Simon a Louvre Abu-Dhabi anyagát lezáró szürrealista-kalligrafikus festészetének.
A kiállításon szereplő alkotások a modern művészet absztrakt irányaiból, a nagy kultúrák különböző írás-tradícióiból és a mindenkori létérzés kifejezésének igényéből építkeznek. Képi értékeik közé tartozik a személyes és az egyetemes összekapcsolása; a térbeliség megteremtésének új (olykor a magyar modern művészetben kiemelkedően erős hagyománnyal rendelkező geometrikus-konstruktív rendszerekből, máskor a festői mozdulatból születő – napjainkban computeren is előállítható - vagy áttetsző festékrétegekkel, esetenként átrajzolással, illetve reliefszerűen képzett, a szerialitást is felfedező) módjai; a spiritualitás visszaszerzése az archaikus írásmódok alapján. Mindezek a festészet hitelét is megerősítik. A kiállítást látogató közönség párhuzamokat találhat köztük és a helyi művészet között, amint a magyarországi sajátosságok (a népművészet ősi díszítőrendszerei, a költészettel, zenével fenntartott kapcsolat) is feltűnhetnek előttük.
Ismerve a kalligráfia jelentőségét az iszlám kultúrában, melyben az nemcsak művészi teljesítmény, hanem az inspiráció forrása is: a spirituális világ látható kifejeződése, a Magyar Nemzeti Bank művészeti divízójának tanácsadója, egyben e projekt koordinátora, Bagyó Anna vetette fel az Írást mint a kiállítás lehetséges témáját. Keserü Katalin művészettörténész, professor emeritus, a gyűjtemény volt és a kiállítás jelenlegi kurátora (két kisebb, Delhiben illetve Kairóban rendezett Kép/Írás kiállítás után) vele együtt válogatta az anyagot a Magyar Nemzeti Bank (HNB/MNB) gyűjteményéből (az 1950-es évektől máig)
A kiállítás témáját egészíti ki a többségében neves nemzetközi fesztiválokat is megjárt díjnyertes magyar animációs filmek válogatása. Az öt jeles animációs műterem (a Boddah, a Kecskemétfilm, a KEDD és az egykori Pannónia) közreműködésének köszönhetően Orosz Anna Ida és Orosz Márton összeállításában vetített alkotások két szekcióban (14 gyerekfilm és 32 felnőtteknek szóló film) várják a közönséget. Az animációs film apró gesztusokból, jelekből, stilizált figurákból építkező eszköztára és a képek közötti asszociációk kapcsolatát megvilágító metaforái egyaránt teret adnak a filozofikus mondanivalójú és az elbeszélő jellegű történeteknek. A magyar rajzfilm mai legjelentősebb, nemzetközi koprodukciókban is foglalkoztatott műhelyében, a Kecskemétfilm Stúdióban készült 100 részes „Magyar népmesék” sorozatot az a Jankovics Marcell indította útjára, aki korábban 1970-es és 1980-as években a közép-európai animáció aranykorának meghatározó központját jelentő budapesti Pannónia Filmstúdióban együtt dolgozott a magyar rajzfilm atyjaként tekintett Macskássy Gyulával és az Oscar-díjas rendezővel, Rófusz Ferenccel.
TELJES MŰVÉSZLISTA: Aatoth Franyo (1954), Bak Imre (1939-2022), Csáji Attila (1939), Frey Krisztián (1929-1997), Hencze Tamás (1938-2018), Ilona Keserü Ilona (1933), Konok Tamás (1930-2020), Korniss Dezső (1908-1984), Lakner László (1936), Major Kamill (1948), Mengyán András (1945), Nádler István (1938)
(A fenti kép: ↑ Korniss Dezső, Fehér-fekete kalligráfia, 1959, farost, zománcfesték, 30x40.5 cm)